< Artykuły

10 LAT CRIME+INVESTIGATION POLSAT

Crime+Investigation Polsat ma 10 lat! Za nami dekada śledztw, zadawania pytań, wnikania w niezrozumiałe umysły i prób pojęcia mechanizmów zbrodni. To dziesiątki przebadanych spraw, dziesiątki zaprezentowanych programów zagranicznych i dziesiątki odcinków naszych własnych polskich produkcji. Zajmujemy się nie tylko najpopularniejszymi kryminalnymi historiami, ale także wprowadzamy nową jakość – dzięki takim programom jak „Opowiem CI o zbrodni” – i wracamy do lokalnych spraw, które nie doczekały się, niestety, sprawiedliwego finału. Przy tej okazji mamy zaszczyt pracować z czołowymi polskimi autorami powieści kryminalnych, ale też z najwyższej klasy specjalistami – profilerami, psychologami, prawnikami oraz z legendarnym dziennikarzem Michałem Fajbusiewiczem. Crime+Investigation to dla nas trudna, ale ważna misja, dlatego wierzymy, że przed nami jeszcze wiele tropów do zbadania i niejedne dziesiąte urodziny.

To wszystko nie byłoby możliwe, bez naszych widzów - oto kilka ciekawostek na ich temat:

WIDZOWIE CRIME+INVESTIGATION POLSAT

W ciągu minionej dekady wyprodukowaliśmy:

Bestie w ludzkiej skórze (2013)

Każdy z sześciu odcinków produkcji poświęcony będzie jednemu z bohaterów, wśród których będą: Karol Kot (czyli wampir z Krakowa), Paweł Tuchlin znany (jako “Skorpion” z okolic Gdańska) oraz Anatolij Onoprijenka (zwany bestią z Żytomierza). Historia każdego z morderców będzie przedstawiona od dzieciństwa aż do momentu, gdy znalazł się on w więziennej celi. W serialu znajdą się specjalnie nakręcone rekonstrukcje wydarzeń, unikatowe materiały archiwalne oraz wywiady z ludźmi, którzy znali bohaterów. Fachowe opinie o każdym z morderców  przedstawią kryminolog dr Kacper Gradoń i psycholog kryminalny David Holmes.

Skazani: wyznania zza krat (2016)

„Skazani. Wyznania zza krat” to seria dokumentalna, w której psycholog śledcza Justyna Poznańska i dziennikarz Michał Fajbusiewicz rozmawiają ze sprawcami najgłośniejszych morderstw dokonanych w Polsce. Prowadzący odwiedzają więzienia m.in. w Rawiczu, Wołowie i Lublinie.

Polskie Zabójczynie 1 (2017)

Czy płeć morderczyń była jedynym wspólnym mianownikiem w tych sprawach? Czym kierowały się zabójczynie i w jaki sposób osiągnęły swój cel? Matka zabijająca dzieci, żona bita przez lata, chciwa szefowa gangu, zazdrosna kochanka – te wszystkie historie posłużą nam do stworzenia skomplikowanego portretu polskiej zabójczyni.

Polskie Zabójczynie 2 (2018)

Według statystyk, 1/3 kobiet osadzonych w Polsce to osoby skazane za morderstwa. Program „Polskie zabójczynie” kanału Crime+Investigation Polsat opowiada prawdziwe historie tych kobiet i ukazuje szczegóły spraw, w które były uwikłane. Razem z policjantami, psychologami, śledczymi i świadkami będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zabiły, co je do tego pchnęło i czy istnieje jakiś czynnik, który predysponuje niektórych do popełnienia zbrodni.

W drugim sezonie „Polskie zabójczynie” powracamy do głośnych zbrodni, które zdominowały nagłówki najważniejszych mediów w całym kraju. W pierwszym odcinku przyjrzymy się sprawie Katarzyny W. z Sosnowca, która w 2013 roku została skazana na 25 lat więzienia za zabójstwo swojej córki, Madzi. Z pomocą policjantów, detektywów i psychologów zastanowimy się nad tym, dlaczego Katarzyna W. popełniła tę okrutną zbrodnię. W nowej serii stałym ekspertem programu jest Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny, biegły sądowy, wykładowca uniwersytecki, a także autor książki „Profilowanie kryminalne”.

Polskie Zabójczynie 3 (2020)

„Polskie zabójczynie” to oryginalna produkcja Crime+Investigation Polsat, zgłębiająca najmroczniejsze polskie sprawy kryminalne, w których główną rolę odegrały kobiety. Trzeci sezon próbuje odpowiedieć na pytanie, co kieruje matkami, które zabijają cudze dzieci? Siotrami, które mordują własne rodzeństwo? Kochankami, które pozbawiają życia narzeczone kochanków? Twórcy w programie „Polskie zabójczynie” prezentują sprawy, które elektryzowały opinię publiczną w całym kraju. Opowieści o kobietach, które dopuściły się najpodlejszych czynów uzupełnione są o inscenizacje oraz wypowiedzi osób zaangażowanych w poszczególne sprawy – funkcjonariuszy organów ścigania, psychologów, dziennikarzy.

Opowiem CI o zbrodni (2018)

Bonda, Brejdygant, Chmielarz, Guzowska, Kuźmińscy, Puzyńska – sześć dobrze znanych nazwisk autorów polskiej literatury kryminalnej i sześć opowieści o prawdziwych polskich zbrodniach. W każdym odcinku nowego cyklu dokumentalnego „Opowiem ci o zbrodni”, jeden z pisarzy (lub w przypadku małżeństwa Kuźmińskich – duet) stanie się narratorem i opowie wybraną przez siebie historię prawdziwej zbrodni. Autorzy posłużą się dostępem do akt sądowych, a także rozmowami z ekspertami, aby przybliżyć widzom programu okoliczności i postacie, które były kluczowe do rozwiązania każdej sprawy.

Opowiem CI o zbrodni 2 (2019)

W tym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” czołowi polscy pisarze przyglądają się siedmiu prawdziwym zbrodniom, które wstrząsnęły Polską. W każdym z odcinków pisarze stają się narratorami, którzy opowiadają o wybranym przez siebie morderstwie w charakterystyczny dla siebie sposób. Podobnie jak przy pracy nad pierwszym sezonem, pisarze otrzymali dostęp do akt sądowych, dzięki którym starają się dokonać dogłębnej analizy działań morderców. Zdjęcia studyjne wzbogacone zostały nie tylko rekonstrukcjami przebiegu zbrodni i okoliczności, jakie do nich doprowadziły. Pisarze udali się także w miejsca kluczowe dla przebiegu zbrodni, rozmawiali z osobami zaangażowanymi w sprawy, z rodzinami ofiar. Wśród spraw poruszanych w najnowszych odcinkach znalazły się między innymi historia wampira ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs.

Dożywotniacy (2019)

Dożywocie to najsurowszy wymiar kary w polskim prawie. Obecnie w Polsce odbywa ją 441 osób. Każda z nich zabiła z premedytacją, często ze szczególnym okrucieńtwem. Nowy polski serial dokumentalny „Dożywotniacy” to zapis pięciu rozmów z tymi, którzy zgodzili się opowiedzieć swoją historię przed kamerą. Wypowiedzi dożywotniaków uzupełniają inscenizacje i komentarze ekspertów – m.in. profesorów prawa, psychologów i funkcjonariuszy służby więziennej. Bohaterowie programu do końca życia będą zmagali się ze swoją przeszłością w więziennych murach. Niektórzy z nich są wielokrotnymi mordercami, dla których ludzkie życie jest bezwartościowe, a zabicie człowieka przychodzi z niewiarygodną łatwością. Inni nie wiedzą, „co w nich wstąpiło”, mówią, że to był impuls, że byli amoku, że okazało się, że drzemie w nich „potwór”. Mimo że każdy z bohaterów programu jest inny, łączy ich jedno – każdy z nich jest mordercą, a ich jedyną nadzieją na wyjście z więzienia jest warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Wojciech Chmielarz: Rozmowa o zbrodni (2019)

WOJCIECH CHMIELARZ: ROZMOWA O ZBRODNI – autor powieści kryminalnych Wojciech Chmielarz rozmawia w cztery oczy z kobietą, która została skazana za zamordowanie swojego konkubenta, a zwłoki – wedle ustaleń śledczych – rozczłonkowała i rozpuściła w kwasie. To wyjątkowe post scriptum do programu „Opowiem ci o zbrodni” i opowiadania towarzyszącego cyklu, w których Wojciech Chmielarz zajmował się tą sprawą. Do rozmowy Chmielarz przygotowywał się z uznanym profilerem, Janem Gołębiowskim.

Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni  (2018)

W nowym programie Fajbusiewicz spotyka się z czołowymi pisarzami kryminalnymi w Polsce: Katarzyną Bondą, Igorem Brejdygantem, Wojciechem Chmielarzem, Martą Guzowską, Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi oraz Katarzyną Puzyńską. Każdy odcinek to wyjątkowa rozmowa o zbrodniach – tych popełnionych w rzeczywistości, które od lat analizuje Fajbusiewicz, jak również tych, które rozgrywają się wyłącznie w głowach pisarzy i na łamach kryminałów przez nich pisanych. Co jest najbardziej przerażającego w prawdziwej zbrodni? Jak świat fikcji literackiej i prawdy się przenika? Czy istnieje zbrodnia doskonała?

Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni 2 (2019)

Michał Fajbusiewicz, dziennikarz i legendarny prowadzący „Magazyn kryminalny 997” powraca w nowy sezonie programu publicystycznego telewizji Crime+Investigation Polsat, w którym spotyka się z czołowymi pisarzami kryminalnymi w Polsce: Igorem Brejdygantem, Wojciechem Chmielarzem, Maxem Czornyjem, Martą Guzowską, Małgorzatą i Michałem Kużmińskim, Joanną Opiat-Bojarską i Katarzyną Puzyńską, którzy wystąpili w najnowszym sezonie programu „Opowiem ci o zbrodni”. Każdy odcinek to wyjątkowa rozmowa o zbrodniach – tych popełnianych w rzeczywistości, którymi od lat zajmuje się Fajbusiewicz, jak również tych, które rozgrywają się wyłącznie w głowach pisarzy i na łamach kryminałów przez nich pisanych. Wśród spraw poruszanych przez pisarzy znalazły się między innymi historia wampira ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs. Michał Fajbusiewicz z wrodzoną sobie dociekliwością pyta, jak twórcy fikcyjnych zbrodni przeżyli zetknięcie z prawdziwymi sprawami i rozmowy ze świadkami oraz bliskimi ofiar opisywanych przez siebie zbrodni.

Polskie prywatne zbrodnie (2013)

„Polskie prywatne zbrodnie" to wstrząsający serial fabularno-dokumentalny pokazujący zbrodnie, które spotkały niewinnych ludzi. W drodze do szkoły, w domowym zaciszu, w miejscu pracy i wielu innych miejscach – mordercy czają się na niewinne ofiary wszędzie. Ale co najbardziej zaskakuje, zabójcami okazują się bliscy ofiar – ojciec, matka, mąż, narzeczony, dziewczyna lub zazdrosny kochanek.

Polskie prywatne zbrodnie 2 (2015)

Każdy odcinek "Polskich prywatnych zbrodni" jest poświęcony innej tragicznej zbrodni, która wydawała się przypadkową, tragiczną śmiercią. W rzeczywistości zabójca zaliczał się do grona najbliższych ofiary - był jej ojcem, matką, synem, córką, najlepszym przyjacielem lub kochankiem. Morderca posunął się do zabójstwa najukochańszej osoby dla osiągnięcia osobistego zysku - popełniając tak zwaną "zbrodnię prywatną".

W kontynuacji cyklu widzowie poznają rodziny ofiar, usłyszą ich pełne emocji relacje ze śledztwa i postępowania przed sądem. Dzięki zaangażowaniu policjantów przedstawione zostaną także szczegóły popełnionej zbrodni, a poprzez weryfikację wszelkich hipotez przez prokuratorów, ustalone zostaną najważniejsze fakty. W każdym odcinku psycholog kryminalny i ekspert CI Polsat, Jan Gołębiowski zaprezentuje portret psychologiczny i odsłoni ciemne zakamarki umysłu mordercy.

Z archiwum 997 (2015) 2 sezony

Program nawiązuje do emitowanego w Telewizji Polskiej w latach 1986-2010 „Magazynu kryminalnego 997”, który prowadził Michał Fajbusiewicz. „Z archiwum 997” wraca do tych przestępstw, które do tej pory pozostają niewyjaśnione. Każdy z 10 odcinków programu poświęcony jest innej zbrodni z przeszłości. Ekipa realizacyjna odwiedza miejsca kluczowe dla każdej ze spraw i rozmawia z rodzinami ofiar, świadkami, policjantami, którzy brali udział w śledztwach oraz z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Z programu widzowie dowiadują się, co zmieniło się w tych sprawach i czy jest szansa na ujęcie sprawców, dzięki nowoczesnym technikom kryminalistycznym.

Cała prawda o zbrodni (2016)

„Cała prawda o zbrodni” to program kryminalny, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Łączy elementy serii dokumentalnej, rekonstrukcji i publicystyki, analizując najbardziej tajemnicze zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w ostatnich latach. Prowadzącymi nowej serii są dziennikarz Michał Fajbusiewicz i psycholog śledczy Justyna Poznańska.

Cała prawda o zbrodni (2017)

Cykl analizuje najbardziej tajemnicze zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w ostatnich latach, łącząc elementy serii dokumentalnej, rekonstrukcji i publicystyki. W każdym odcinku widzowie poznają kulisy zbrodni od dziennikarzy, psychologów, policjantów i kryminologów, którzy zajmowali się daną sprawą. W nowej serii eksperci przyjrzą się m.in. sprawie Wampira z Bytowa oraz historii nauczycielki z Czarnej Białostockiej, która zabiła ucznia, kierując się zemstą wobec kochanka. W każdym odcinku gościem będzie również Dariusz Burliński, szef działu Wydarzenia w dzienniku „Fakt”, który jest partnerem cyklu.

W moim domu straszy (2016)

Oto nowy serial poświęcony zjawiskom paranormalnym  „W moim domu straszy”, który już w środę, 19 października zadebiutuje na antenie telewizji Crime+Investigation Polsat (CI Polsat). To pierwsza lokalna produkcja kanału poświęcona tematyce zjawisk nadprzyrodzonych. Partnerem redakcyjnym programu jest Super Express.

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dom „ma duszę”. Czasami jednak zdarza się, że w domu jest o tę jedną lub dwie dusze za dużo. Bohaterowie programu „W moim domu straszy” to ludzie różnych profesji, w różnym wieku, wywodzący się z różnych środowisk, których łączy jedno: doświadczyli istnienia zjawisk paranormalnych. Czasami doświadczali wizji, w innych przypadkach odczucia były wręcz fizyczne i pozostawiły po sobie trwały ślad. Mieszkańcy każdego z domów opowiadają, co im się przytrafiło a także poszukują odpowiedzi, dlaczego miejsca, w których się znaleźli, były nawiedzone. 

Rok 2020 przynosi kolejne produkcje – nowy sezon programu „Polskie Zabójczynie”, który moża oglądaćw telewizji Crime+Investigation Polsat od 28 lutego, nowy format z Michałem Fajbusiewiczem pt. „Akta Fajbusiewicza” oraz cykl programów związanych z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet, którego ambasadorką została Katarzyna Grochola.