< Artykuły

Wszystkie zbrodnie Petera Tobina

Sprawa Petera Tobina rozpoczęła się we wrześniu 2006 r., po odnalezieniu ciała polskiej studentki. W rozmowach z psychiatrą Tobin nieoficjalnie przyznał się do zabójstwa 48 kobiet. Czy jest on najokrutniejszym mordercą w historii Wielkiej Brytanii?
Angelika Kluk, dwudziestotrzyletnia studentka z Polski, przyjechała do Glasgow w lipcu 2006 r. Pracując jako sprzątaczka w ośrodku znajdującym się przy kościele św. Patryka, chciała zarobić pieniądze środki na kolejny rok studiów. 24 września dziewczyna nie pojawił się w pracy, co zaniepokoiło jej współpracowników. Wśród znajomych cieszyła się opinią osoby spokojnej i godnej zaufania, dlatego nikt nie wierzył w to, że zdecydowała się wyjechać bez pożegnania. O zaginięciu poinformowała policję siostra Angeliki. W poszukiwania włączyła się aktywnie mieszkająca w Glasgow polska społeczność. Informacja o zaginięciu rozpowszechniona została na plakatach i w mediach.
5 dni od zaginięcia policja dokonała makabrycznego odkrycia. Pod podłogą w kościele św. Patryka znalezione zostały zmasakrowane zwłoki młodej kobiety. Identyfikacja dokonana przez bliskich Angeliki potwierdziła ich najgorsze przypuszczenia. Sekcja zwłok wykazała, że ofiara zmarła wskutek obrażeń zadanych nożem. Ciało zostało owinięte w worek na śmieci. Brutalność morderstwa wstrząsnęła lokalną społecznością.
Według zeznań światków ostatnią osobą, z którą widziana była Angelika, był sześćdziesięcioletni Pat McLaughlin, który mieszkał i pracował w tym samym ośrodku co ona. Wkrótce okazało się, że posługiwał się fałszywymi dokumentami, a jego prawdziwa tożsamość to Peter Tobin. Mężczyzna był wcześniej karany za gwałt dokonany na nastolatkach i przebywał na zwolnieniu warunkowym. 2 października został aresztowany przez policję w Londynie.
Fakt, że podejrzanym w sprawie jest przestępca przybywający na zwolnieniu warunkowym wywołała falę ostrej krytyki pod adresem szkockiej policji. Okazało się, że Tobin nie tylko nie znajdował się pod należytym dozorem, ale także nie spełniał wymogów obowiązujących przestępców przebywających warunkowo na wolności. Peter Tobin nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, jednak zgromadzone przeciwko niemu dowody w sprawie zabójstwa Angeliki Kulik, pozwoliły na postawienie mu zarzutów.
W czasie gdy oskarżony oczekiwał na proces, brytyjska policja rozpoczęła operację pod kryptonimem „Anagram”, której celem było powiązanie Petera Tobina z innymi dotychczas nierozwiązanymi sprawiamy zaginięcia młodych kobiet. Analiza życiorysu pomogła w ustaleniu jego wcześniejszych miejsc zamieszkania, a wykonany portret psychologiczny wskazywał, że wpisuje się w typ seryjnego mordercy. Sadystyczne skłonności podejrzanego potwierdziły także jego byłe żony.
W maju 2007 r. Peter Tobin został uznany za winnego gwałtu i morderstwa Angeliki Kulik i został skazany na karę dożywocia. W listopadzie tego samego roku, akcja „Anagram” pozwoliła na powiązanie z Peterem Tobinem między innymi sprawy Vicky Hamilton, która zaginęła 16 lat wcześniej oraz Dinah McNicol. Zwłoki dziewczyn zostały odnalezione w ogródku domu w Marget, w którym mieszkał kiedyś oskarżony. Za każde z tych morderstw oskarżony został skazany na karę dożywocia.
Mimo że potrójne dożywocie dla Petera Tobina oznaczało, że już nigdy nie wyjdzie on na wolność, śledztwo w jego sprawie nada uważa się za otwarte, a policja nie rozwiązała jeszcze wszystkich spraw morderstw, które mógł popełnić. Jak wyznał w rozmowie z psychiatrą, zamordował aż 48 młodych kobiet. Czy uda się odnaleźć ich ciała?
Zobacz konstrukcje morderstw popełnionych przez Petera Tobina oraz innych najgłośniejszych zbrodni w historii Wielkiej Brytanii, w programie ZBRODNIE, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY ANGLIĄ Sezon 7., w poniedziałki o godz. 22:00 na kanale CI POLSAT.