< Back to Files

Charles Starkweather

Crime Files

Więcej

Charles Raymond Starkweather urodził się 24 listopada 1938 r. w Lincoln (stan Nebraska) jako trzecie z siedmiorga dzieci Guya i Helen Starkweatherów. W pierwszych latach jego życia Stany Zjednoczone gnębił Wielki Kryzys. Starkweatherowie byli biedni, ale zapewnili swemu potomstwu porządne wychowanie.
W latach szkolnych Starkweather, znany jako Charlie, cierpiał z powodu niezdiagnozowanej krótkowzroczności, zaś jego niski wzrost, wada wymowy i krzywe nogi sprawiły, że był gnębiony przez rówieśników. Osiągał natomiast znakomite wyniki w gimnastyce. Ponadprzeciętnej siły używał do walki przeciw licznym prześladowcom, stopniowo zyskując opinię twardziela.
Jako miłośnik Jamesa Deana Starkweather bardzo przeżył jego przedwczesną śmierć w 1955 r. (Charlie miał wtedy 16 lat), która otoczyła aktora jeszcze większą aurą tajemniczości. W poczuciu braku perspektyw w prowincjonalnej Nebrasce chłopak naśladował fryzurę i styl ubierania się idola, a także silnie identyfikował się z jego wizerunkiem „młodego gniewnego”.
W związku ze słabymi wynikami w nauce Starkweather rzucił szkołę w wieku 16 lat, by podjąć pracę jako ładowacz ciężarówek w jednej z miejscowych gazet. Ponadto wzdychał do Caril Ann Fugate – 13-letniej wówczas zbuntowanej dziewczyny, którą uważał za swoją bratnią duszę. Z uwagi na brak życiowego doświadczenia nastolatka postrzegała Charliego jako bohatera, on zaś, mimo jej młodego wieku, traktował Fugate jak dorosłą osobę. Rodzice dziewczyny nie byli oczywiście zachwyceni tą relacją, ale para niespecjalnie się tym przejmowała, upajając się buntowniczym stylem życia.
Wybryki Starkweathera doprowadziły w końcu do tego, że rodzice wyrzucili go z domu, co sprawiło, że Fugate stała mu się jeszcze bliższa. Porzucił pracę w przewoźnictwie i zatrudnił się jako śmieciarz. Niskie zarobki sprawiały jednak, że nie był w stanie uiszczać wszystkich opłat i jednocześnie spełniać zachcianek dziewczyny. Jego ubóstwo, które uważał za jawną niesprawiedliwość, w pewnym momencie zaczęło go zatruwać od środka. I właśnie to poczucie niesprawiedliwości sprawiło, że Charles przerodził się w szalonego mordercę. Określenia tego używa się w odniesieniu do osób, które w wyniku konkretnej sytuacji życiowej w przeciągu krótkiego okresu popełniają serię zabójstw. Seryjni mordercy to natomiast ci, którzy pod wpływem jakiegoś wewnętrznego stanu psychopatologicznego konsekwentnie wybierają swe ofiary (lub typy ofiar), by zaspokoić żądzę zabijania.