< Back to Files

Jimmy Savile

Crime Files

Więcej

„Nie jest taki, jak wam się wydaje”Savile o sobie
James Wilson Vincent Savile urodził się w Leeds 31 października 1926 r. jako najmłodsze z siedmiorga dzieci w rodzinie katolików. Panujący w niej „spartański reżim emocjonalny” zaowocował u niego niezdolnością do nawiązywania intymnych relacji z kimkolwiek.
W późniejszym okresie życia Savile rzadko wspominał ojca. Natomiast matka, którą nazywał „Księżną”, zawsze była dla niego najwazniejsza.
Savile zakończył naukę w wieku 14 lat. Gdy wybuchła II wojna światowa, chciał się zaciągnąć do RAF-u. Otrzymał jednak powołanie do pracy w kopalni węgla. Tam został ciężko ranny w wybuchu i usłyszał, że już nigdy nie będzie chodził. Ale ten dramatyczny wypadek zmusił go do zmiany życiowych planów.
PIERWSZY BRYTYJSKI DYSKDŻOKEJ?
W 1948 r. został artystą estradowym.
Zaczął prowadzić kilka nocnych klubów w północnej Anglii. Później twierdził, że uruchomił pierwszą dyskotekę w Wielkiej Brytanii i że jako pierwszy DJ używał w pracy dwóch gramofonów – dzięki czemu mógł puszczać piosenki bez przerw między nimi. Oba te twierdzenia podaje się w wątpliwość.
Ale tego rodzaju bezustanna autopromocja była częścią jego nowej osobowości. Kreował się także na kogoś, z kim należy się liczyć. Dennis Lemmon – nieoficjalnie opiekujący się Savile’em w latach 50., gdy ten pracował w klubie nocnym Locarno w Leeds – wspomina szybko zdobywany przez niego rozgłos:
„Kiedy Jimmy Savile pojawił się w Leeds, nikt go nie znał. A po miesiącu wszyscy w Leeds albo znali go osobiście, albo przynajmniej słyszeli o nim z powodu jego ekscentryczności. Na przykład tego, jak się ubierał i jaką fryzurę nosił [...] tylko po to, żeby go zauważano. [...] Starał się zyskać reputację twardziela i wojownika [ale] moim zdaniem był kompletnym mięczakiem”.Dennis Lemmon, były pracownik w klubie nocnym