< Back to Files

John Wayne Gacy

Crime Files

Więcej

John Wayne Gacy Junior urodził się 17 marca 1942 r. w średniozamożnej katolickiej irlandzkiej rodzinie jako drugie dziecko Marion i Johna Gacy Seniora. Jego dzieciństwo niczym specjalnym sie nie wyróżniało – z wyjątkiem wypadku na placu zabaw, gdy miał 11 lat. W wyniku urazu głowy, którego wtedy doznał, do ukończenia 16. roku życia cierpiał na sporadyczne zaniki pamięci. Swojego tatę uważał za prawdziwego bohatera, mimo że mężczyzna był agresywnym alkoholikiem i homofobem, który regularnie zarzucał synowi słabowitość i zniewieściałość.
Po tym jak został wyrzucony z liceum, ciężko mu było znaleźć pracę. Zapisał się więc do szkoły biznesu, gdzie szybko zauważono jego talent handlowy. Zabłysnął też w swojej pierwszej pracy po ukończeniu studiów – jako praktykant w jednej z firm obuwniczych w Springfield (stan Illinois). Niestrudzenie wspierał też kilka organizacji działających na rzecz społeczności lokalnej. Wielokrotnie na przykład bawił się w przebraniu klowna z chorymi dziećmi w szpitalach.
We wrześniu 1964 r. Gacy poznał i poślubił koleżankę z pracy Marlynn Myers. Jej ojciec nakłonił parę nowożeńców, by przeprowadzili się do Iowa. Gacy’emu zaproponowano tam posadę w jednym z fast-foodów należących do pana Myersa. I tam udało mu się zdobyć uznanie społeczności dzięki działalności charytatywnej w jednej z lokalnych organizacji – Jaycees.
Marlynn urodziła Gacy’emu dwoje dzieci – syna i córkę. Życie mężczyzny zdawało się przypominać amerykański sen, a celem, do którego wówczas dążył, było zostanie przewodniczącym Jaycee. Sielanka dobiegła jednak końca, gdy wyszło na jaw, że Gacy zaleca się do pracownic sieci restauracji teścia. W maju 1968 r. oskarżono go o odbywanie stosunków analnych z nastoletnim Markiem Millerem. Utrzymywał, że jest niewinny i że uprawiał seks z chłopakiem za jego przyzwoleniem. Ponadto zeznał, jakoby część członków Jaycee fabrykowała dowody mające przekreślić jego szanse na przewodniczenie organizacji.
Po upływie czterech miesięcy został oskarżony o zlecenie młodemu Dwightowi Anderssonowi pobicia Marka Millera. Niedoszłej ofierze udało się jednak uciec przed napastnikiem. W areszcie Andersson zeznał, że został wynajęty przez Gacy’ego. Temu ostatniemu postawiono zarzuty i nakazano poddanie się badaniom psychiatrycznym. Stwierdzono, że jest zdolny do udziału w procesie, ale interwencja medyczna najpewniej nie przyniesie w jego przypadku efektów. Gacy przyznał się do uprawiania seksu analnego z nieletnim i – w rezultacie – został skazany na 10 lat więzienia. Żona rozwiodła się z nim i nigdy więcej nie zobaczył ani jej, ani dzieci. Jego największy idol – ojciec – zmarł podczas jego pobytu w więzieniu.
Gacy był wzorowym więźniem i – o dziwo – 18 czerwca 1970 r. został warunkowo zwolniony ze stanowego zakładu karnego w Iowa, spędziwszy tam zaledwie 18 miesięcy. Powrócił do domu rodzinnego w Chicago, gdzie przez cztery miesiące przebywał wraz ze swoją mamą.
Kobieta była zdumiona tym, jak szybko jej syn przystosował się do życia poza więziennymi kratami. Kupiła mu parterowy dom w stylu rancho na obrzeżach Chicago, zachowując dla siebie 50% udziałów w posiadłości.
Nawiązał przyjazne stosunki z sąsiadami. Nieświadomi morderczych zapędów Gacy’ego, wielokrotnie świętowali wraz z przestępcą. Ten ostatni po raz kolejny wszedł w konflikt z prawem, gdy oskarżono go o zmuszanie młodego chłopaka do seksu. Zarzut ten został jednak oddalony, gdyż domniemana ofiara nie stawiła się przed sądem.
1 czerwca 1972 r. Gacy ożenił się po raz drugi. Poślubił Carole Hofgren – rozwódkę z dwiema córkami, którą omamiły jego urok i hojność. Kobieta była świadoma, że jej wybranek ma na koncie karę więzienia, ale wierzyła, że się zresocjalizował. Gacy nadal udzielał się społecznie i niezmiennie cieszyło go bawienie – w przebraniu klowna – chorych dzieci i uczestniczenie w kinderbalach. Ugruntował też swoją opinię dobrego sąsiada, organizując cieszące się dużą popularnością imprezy i grille. Znajomi z sąsiedztwa coraz częściej zwracali jednak uwagę na podejrzany zapach spod podłogi, który Gacy tłumaczył wilgocią wydobywającą się z podziemnego korytarza umożliwiającego dostęp do węzłów sanitarnych.
W 1974 r. Gacy założył własny interes – firmę PDM Contractors zajmującą się odnową domów. Tym samym zapewnił sobie stały dostęp do grona młodych, niczego niepodejrzewających pracownic gotowych spełniać jego zachcianki. Od 1975 r. pozostawał z żoną w separacji, o którą kobieta wystąpiła z powodu gwałtownych huśtawek nastroju męża, jego regularnej nieobecności w domu wieczorami i rosnącego zainteresowania gejowską pornografią, którego już nawet nie starał się ukryć. Rozwiedli się w marcu 1976 r.
W tamtym okresie Gacy jeszcze bardziej zainteresował się polityką i wziął udział w kampanii wyborczej demokratów. Marzył o sprawowaniu funkcji publicznej. Zrobił wrażenie na partyjnych funkcjonariuszach i awansował do jednej z lokalnych komisji, ale pogłoski o jego słabości do młodych mężczyzn, zapewne prawdziwe, znów sprawiły, że musiał zrezygnować ze swoich ambicji.