< Back to Files

Archibald Hall a.k.a. Roy Fontaine

Crime Files

Więcej

Roy Fontaine urodził się jako Archibald Hall w Glasgow w 1924 roku. Zaczął kraść, gdy miał zaledwie 15 lat, a pierwszy wyrok więzienia dostał dwa lata później. W tym samym okresie znacznie starsza rozwiedziona sąsiadka pokazała mu, czym jest seks i wprowadziła go do bardziej wyrafinowanego świata.
Zyski z włamań pozwoliły Hallowi przenieść się do Londynu. Fascynowało go Hollywood i jego gwiazdy; to pod wpływem Joan Fontaine i jej roli w „Rebece” Alfreda Hitchcocka, zmienił nazwisko na Roy Fontaine.
Ożenił się na krótko, ale że nie krył się ze swym biseksualizmem, zaczął się spotykać z mężczyznami. Na londyńskiej scenie gejów z wyższych sfer przystojnego i czarującego przybysza z Glasgow powitano. Fontaine utrzymywał, że miał kontakty seksualne zarówno z lordem Boothby, jak i dramaturgiem Terence’em Rattiganem. We wspomnieniach napisał, , że miłością jego życia był David Barnard, oszust poznany w więzieniu w Hull, który zginął w wypadku samochodowym w 1974 roku.
Obracając się wśród londyńskich elit towarzyskich, nadal dokonywał oszystw i włamań, przez co kilkakrotnie trafił do więzienia. Podczas jednej takiej odsiadki postanowił pracować nad sobą, tak aby bez wzbudzania podejrzeń mógł uchodzić za angielskiego arystokratę. Wyeliminował wszelkie ślady swego akcentu z Glasgow, opanował zasady etykiety i stał się znawcą antyków.
Po wyjsciu z więzienia w 1977 roku znalazł zatrudnienie jako kamerdyner u lady Margaret Hudson w Kirtleton House w hrabstwie Dumfriesshire. Miał też przelotny związek z prostytutką Mary Coggle, znaną jako „Mary z Belfastu”.