Już tej jesieni czołowi polscy pisarze kryminalni powrócą na srebrny ekran w nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni”. Nowa seria programu będzie liczyła 7 odcinków – emisja w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat w piątki od 20 września o godz. 22:00.

 

W najnowszym sezonie programu na plan powracają czołowi polscy twórcy kryminałów znani z pierwszego sezonu: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska. Do obsady serii dołączają także Joanna Opiat-Bojarska i Max Czornyj.

 

W nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” czołowi polscy pisarze przyjrzą się siedmiu prawdziwym zbrodniom, które wstrząsnęły Polską. W każdym z odcinków pisarze stają się narratorami, którzy opowiadają o wybranym przez siebie morderstwie w charakterystyczny dla siebie sposób. Podobnie jak przy pracy nad pierwszym sezonem, pisarze otrzymali dostęp do akt sądowych, dzięki którym starają się dokonać dogłębnej analizy działań morderców. Zdjęcia studyjne wzbogacone zostaną nie tylko rekonstrukcjami przebiegu zbrodni i okoliczności, jakie do nich doprowadziły. Pisarze udali się także, w miejsca kluczowe dla przebiegu zbrodni, rozmawiali z osobami zaangażowanymi w sprawy, z rodzinami ofiar. Wśród spraw poruszanych w najnowszych odcinkach znalazły się między innymi historia wampira ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs.

 

PROWADZĄCY DRUGIEGO SEZONU:
 

* Igor Brejdygant    

Scenarzysta, fotograf, reżyser, producent – jak sam mówi, w świecie filmu parał się każdym zajęciem. Kryminałem Paradoks na podstawie własnego scenariusza dołączył do grona poczytnych autorów gatunku. W dorobku ma też bestsellerową Szadź – czarny kryminał o makabrycznych zbrodniach i polowaniu młodej komisarz policji na błyskotliwego psychopatę. W sierpniu 2018 roku ukazała się jego kolejna powieść kryminalna, Rysa a w czerwcu tego roku jej kontynuacja Układ. 

Igor Brejdygant mierzy się z historią 24-letniego Patryka, który nieraz żeglował już po świecie. W ostatni rejs udał się sam. Jego ciało znaleziono po trzech tygodniach nieopodal gdyńskiego portu.
 

 

•    Wojciech Chmielarz

Dziennikarz, pisarz, spec od wywiadu gospodarczego, jeden z najbardziej cenionych autorów kryminalnych młodego pokolenia. Twórca poczytnej serii o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce (Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie) i cyklu gliwickiego o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim (Wampir i Zombie). Pięciokrotnie nominowany do i raz nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru za powieść Przejęcie. Laureat nagrody „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał 2018 roku za książkę Żmijowisko. W sierpniu tego roku ukaże się jego kolejna powieść Rana.

W programie Wojciech Chmielarz opowie o związku, którego bajeczny początek w świecie wirtualnym nie zapowiadał tragicznego finału w rzeczywistości.

 

•    Max Czornyj

Z zawodu adwokat a w ostatnich latach również bestsellerowy autor mrożących krew w żyłach kryminałów. Doskonale wie, jak budować napięcie i stworzyć prawdziwie morderczy klimat. Napisał cykl thrillerów o walczącym z seryjnymi mordercami komisarzu Eryku Deryle: Grzech, Ofiara, Pokuta i Trauma. Jego pozostałe powieści to Inna, Najszczęśliwsza, Rzeźnik oraz Ślepiec. Jest też autorem scenariusza serialu audio – Terror.

W programie Max Czornyj ujawnia kulisy szokującej sprawy wampira ze Stefanowic. Za swoje zbrodnie w latach 1994-1997 mężczyzna został skazany na karę dożywocia.

 

•    Marta Guzowska

Doktor nauk humanistycznych, od ponad dwudziestu lat wzięty archeolog, a od sześciu nie mniej wzięta autorka bestsellerowych kryminałów. Pracowała w legendarnych wykopaliskach świata, przemierzyła pół kuli ziemskiej, by na stałe zatrzymać się w Wiedniu, gdzie mieszka z rodziną. Tam zaczęła tworzyć swoje powieści, bo jak powtarza za Shirley Jackson, kiedy ma się dzieci, pisanie kryminałów to oczywistość: cały czas ma się ochotę kogoś zabić. Powieści, nie dzieci, ma w dorobku już siedem – debiutancką „Ofiarą Polikseny” zdobyła w 2013 roku temu Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jej książki cenione są za wartką akcję, cięty język i wyraziste postaci rodem z dobrze jej znanego ekscentrycznego środowiska badaczy przeszłości. W kwietniu ukazał się thriller psychologiczny Raj, którego jest autorką.

W programie Marta Guzowska opowie historię śmierci 17-letniej Agaty z Wejherowa. Wszystkie poszlaki wskazują na zabójstwo, ale czy rzeczywiście tak było?

 

•    Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Ona: antropolog kultury, blogerka, zarządza projektami w branży IT. On: wicenaczelny „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger.
Razem: jedni z najciekawszych twórców rasowych kryminałów, których wyjątkowość doczekała się własnej kategorii „etno-kryminał”. Perfekcyjni i niepodrabialni – tak mówi o nich konkurencja. Mają w dorobku pięć tytułów, a wszystkie cenione za wyraziste tło peryferyjnej Polski, nienaganną konstrukcję, staranny research i refleksję intelektualną. We wrześniu tego roku ukaże się ich nowa powieść Mara.

W programie Małgorzata i Michał Kuźmińscy zagłębiają się w sprawę podwójnego rytualnego morderstwa, którego dokonano w bunkrze w Halembie. Sprawcy chcieli w ten sposób złożyć ofiarę szatanowi.

 

•    Joanna Opiat-Bojarska 

Uznana autorka powieści kryminalnych. Dociekliwa i bezkompromisowa. Nie boi się niewygodnych tematów. W pisaniu stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję. Znudziły ją opowieści o dobrych policjantach i złych zabójcach, dlatego znalazła sposób na wniknięcie w struktury policji. Teraz o układach może powiedzieć wszystko. Poznała historie, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Część z nich opisała w serii „Kryształowi”.

W programie Joanna Opiat-Bojarska zagłębia się w sprawę tajemniczego zniknięcia młodej kobiety w Poznaniu w 2000 roku. Ciała kobiety do dziś nie odnaleziono.

 

•    Katarzyna Puzyńska

Psycholog, nauczyciel akademicki, od lat z sukcesem oddaje się pasji pisania. Specjalistka od kryminałów psychologicznych jest w czołówce najbardziej rozchwytywanych polskich autorów gatunku. W dorobku ma dziesięć tomów sagi o policjantach ze wsi Lipowo. Nie stroni w niej od wątków społecznych i obyczajowych, a nawet egzystencjalnych. Prawa do jej książek sprzedano do ponad 20 krajów. W kwietniu ukazała się jej książka Policjanci bez munduru będąca zbiorem rozmów z funkcjonariuszami służb mundurowych.

W programie Katarzyna Puzyńska opowie historię miłosnego trójkąta z dramatycznym zakończeniem. Gdy młode małżeństwo przygarnia pod swój dach nastoletniego ministranta, para nie spodziewa się, że po latach okaże się on zabójcą.