Marcin Król - Prowincja

< Artykuły

PROWINCJA - Co wdarzyło się na Podlasiu?

Szemrane interesy, skorumpowane przez lokalnych tuzów biznesu władze, wszechobecna zmowa milczenia i wreszcie krążące nad tym wszystkim widmo nacjonalizmu... Prowincja w wydaniu Marcina Króla nie ma nic wspólnego z idylliczną wizją rodem z Domu nad rozlewiskiem.

Błyskotliwą karierę naukową Adama Rucińskiego przerywa niespodziewane oskarżenie o plagiat... Jego pierwszą reakcją jest chęć zapicia się na śmierć. Na szczęście czuwa nad nim jego przyjaciel Wojtek, który siłą wysyła go do znajomego na Podlasie. Tam młody historyk ma przeczekać kryzys i w spokoju pracować nad książką. Adam zaszywa się w swojej samotni i utrzymuje niewiele kontaktów z miejscowymi. Ze stagnacji wyrywa go jednak niespodziewanie znajomy, Marek Rola, bezskutecznie poszukujący zaginionej narzeczonej. Mężczyzna desperacko potrzebuje pomocy. Adama nie trzeba długo namawiać, od razu odzywa się w nim detektywistyczna żyłka. Wkrótce odkrywają, że w okolicy działa fikcyjna agencja modelek, kusząca młode, atrakcyjne kobiety perspektywami pracy za granicą. Dziewczyny przepadają bez śladu.
W cały proceder zamieszany jest lokalny biznesmen, Karol Maliszewski, i finansowane przez niego nacjonalistyczne stowarzyszenie.

Prostytucja? Handel ludźmi? Prawda okazuje się jeszcze bardziej przerażająca.

Wybitny filozof i historyk idei, profesor Marcin Król, debiutuje w zupełnie nowej roli autora kryminałów. Prowincja zaskakuje świeżością, oryginalnością intrygi i celnymi obserwacjami na temat polskiej współczesności.

O AUTORZE

Marcin Król (ur. 1944  r.) – polski filozof polityki i historyk idei, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta. W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk. Później zawodowo związany był z Uniwersytetem Warszawskim,
na którym pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznychi Resocjalizacji. Wykładał na wielu uczelniach, w tym na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1978 r. objął funkcję redaktora naczelnego pisma
„Res Publica”. Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. Publikował w paryskiej „Kulturze". Był członkiem Komitetu Obywatelskiego i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Poza pracą naukową w III RP zajął się aktywną działalnością publicystyczną, m.in. jako redaktor naczelny pisma „Res Publica Nowa”. W 2000 r. został felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Jest autorem licznych książek, z których wiele dotyczy historii idei.