< Artykuły

PECHOWE DZIECI STEVENA SEAGALA

Motyw rodziny często powraca w filmografii Stevena Seagala – ma uczłowieczać jego bohaterów, dawać im siłę i motywację do działania. O ile jednak postać żony zostaje często drastycznie zmarginalizowana – tak było już w jego debiucie w „Nico – ponad prawem”, gdzie partnerująca mu Sharon Stone głównie płakała – to już dzieci stanowią w jego filmach kategorię niezwykle rozwiniętą. Łączy je na ogół to, że są niewinne i darzone wielką miłością, ale przez wzgląd na profesję ojca, stają się łatwym celem dla wszelkiej maści bandziorów. Obronić, uratować lub pomścić córkę lub syna – to motyw przewodni przynajmniej kilkunastu filmów Seagala.
TA WALECZNA Katherine Heigl w „Liberatorze 2”
W kontynuacji przebojowego „Liberatora” 17-letnia i nieznana jeszcze wówczas Katherine Heigl wciela się w siostrzenicę Stevena, przecierając szlaki dla kolejnych postaci tego typu. Choć nie jest córką jego bohatera, to stanowi prototyp dla wszystkich postaci tego typu w jego filmografii – jest niewinną ofiarą, która poprzez działania ojca (w tym wypadku: wujka) znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jest też z nich wszystkich najdzielniejsza: jako jedyna potrafi sobie poradzić w obliczu zagrożenia, a dla porywaczy jest – na tyle, na ile potrafi – prawdziwym utrapieniem. Dziś Heigl jest popularną gwiazdą komedii romantycznych, przez lata znana była też z roli w serialu „Chirurdzy”.
TA NIEWINNA Camilla Belle w „Patriocie”
W całej swojej karierze Seagal nie miał filmowej córki, która w sposób bardziej dosadny utożsamiałaby niewinność i bezbronność. W „Patriocie” 12-letnia Camilla Belle, świeżo po epizodzie w „Zaginionym świecie: Parku jurajskim” Spielberga, zagrała zapatrzoną w tatusia Holly, która mieszka z nim i dziadkiem na farmie w Montanie. Jej imię jest symboliczne (Holly – ang. ostrokrzew), bowiem dziewczynka okazuje się być odporna na wirusa wypuszczonego przez terrorystów, a jej krew staje się podstawą do opracowania antidotum. W kolejnych latach Belle była popularną aktorką młodzieżową – zagrała w kilku popularnych hitach, m.in. „Kiedy dzwoni nieznajomy”, „10.000 B.C.” czy „Push”.
TA NA WYDANIU Laura Mennell w „Żądzy śmierci”
W „Żądzy śmierci” Seagal wciela się nawróconego rosyjskiego gangstera, który wraca w rodzinne strony na ślub córki. Ta w dniu swojego ślubu pada ofiarą zamaskowanych napastników i zapada w śpiączkę. Grająca tę rolę młoda aktorka Laura Mennell pojawia się tylko w kilku scenach, ale spełnia powierzoną jej funkcję – to, co jej się przytrafia, staje się katalizatorem dla postaci Seagala, wyruszającego, by pomścić jej krzywdy. Mennell zagrała m.in. w „Watchmenach” czy „Elegii”, ale najbardziej znana jest z telewizji. Za rolę w „Locie 93 z Newark” dostała nominację do nagrody Emmy.
TA UPROWADZONA Skye Bennett w „Nieobliczalnym”
Córka Seagala w „Nieobliczalnym”, grana przez 11-letnią wówczas Skye Bennett, to klasyczna postać w jego filmografii, zbudowana z poręcznych stereotypów: jest młoda, rezolutna, a dla swojego ojca znaczy wszystko. Tkwi więc w ciemni, więziona przez bandziorów, podczas gdy Steven stawia im kolejne nagrobki, starając się do niej dotrzeć. Dla Bennett rola małej Amandy była debiutem – od tego momentu zagrała jeszcze w kilku filmach i serialach, m.in. w „Naprzeciw ciemności” z Seagalem i serialu „Filary Ziemi”.
TEN, KTÓRY PŁACI CENĘ Cory Hart w „Sprawiedliwości ulicy”
Od pierwszej minuty filmu wiemy, że gliniarz grany przez Cory'ego Harta zginie – twórcy aż do przesady akcentują jego sielankowe życie z żoną, jasno dając nam do zrozumienia, że jest dobrym facetem. Za dobrym na ten świat. Dlatego, gdy tylko wyrusza z domu, by spotkać się z rzekomym informatorem, natychmiast ginie. Niedługo później dowiadujemy się, że nieszczęsny policjant był synem... a jakże, samego Stevena Seagala. Postać Harta symbolizuje najwyższą cenę, jaką płacą jego bliscy za bezkompromisową walkę ojca/męża z kryminalistami. Cory Hart grywa regularnie w filmach b-klasowych, wystapił m.in. w „Wykidajle 2” i „Stop-Loss”.
Autor: Piotr Płuciński, Z górnej półki