Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią

Więcej
< Artykuły

Niesłusznie wypuszczeni

W „Zbrodniach, które wstrząsnęły Anglią” przedstawialiśmy najgłośniejsze przestępstwa, do jakich doszło w Wielkiej Brytanii, od krwawych zabójstw, przez zamachy bombowe, po wyrachowane uprowadzenia. Tymi potwornościami żyła w ostatnich latach brytyjska opinia publiczna. W odcinku specjalnym skupiamy się na tych przestępcach, którzy zostali skazani za jedno przestępstwo, wyszli na wolność, po czym popełnili kolejny straszny czyn. Pytamy prawników, czy zawinił system, czy też sprawcy wykorzystali luki prawne. Rozmawiamy z ofiarami i krewnymi zamordowanych osób o tym, że gdyby sprawca nadal siedział za kratami, ich bliscy wciąż by żyli. Z działaczami społecznymi zastanawiamy się, co można zrobić, by wymiar sprawiedliwości rzeczywiście umożliwiał resocjalizację przestępców, ale zarazem zapewniał nam bezpieczeństwo.

W 2012 roku w Rochdale ujawniono jedną z największych brytyjskich siatek gwałcicieli. Gang złożony z dziewięciu mężczyzn wykorzystywał seksualnie i torturował dziewczynki, z których najmłodsze miały zaledwie 13 lat. Jedną 15-latkę zwerbowano do tego, by ściągała koleżanki w pułapkę. Ofiary mamiono pieniędzmi, pojono alkoholem, a następnie gwałciło je nawet do dwudziestu mężczyzn. Sprawców skazano za to na kary od czterech do dziewiętnastu lat.

Po raz pierwszy na występ w mediach zdecydowali się matka i ojciec Joanne Dennehy, by opowiedzieć, jak zbrodnie córki zniszczyły ich rodzinę. To pierwsza kobieta w Wielkiej Brytanii skazana na karę dożywocia. Sędzia zdecydował, że za brutalne morderstwo trzech niewinnych mężczyzn powinna do końca życia przebywać za kratami. Dennehy nie wykazała najmniejszej skruchy. Jak przyznała, zrobiła to, „by sprawdzić, czy jestem tak zimna, jak sądziłam. Spodobało mi się i zabijałam dalej”. W tym odcinku zajrzymy w umysł bezwzględnej morderczyni i zastanowimy się, co sprawiło, że stała się jedną z najsłynniejszych zbrodniarek w Wielkiej Brytanii. Wypowiedzą się również policjanci, którzy zajmowali się tą sprawą, oraz znajoma, której Dennehy pochwaliła się swoimi wyczynami.

W 1985 roku posterunkowy Keith Blakelock został brutalnie zamordowany podczas zamieszek na osiedlu w północnym Londynie wywołanych zgonem czarnoskórej kobiety z powodu niewydolności serca w trakcie przeszukania jej domu. Policjant, napadnięty przez kilku chuliganów, otrzymał ponad 40 ciosów. Do dziś, pomimo trzech dochodzeń i aresztowania ponad trzystu osób, nikt nie stanął za to przed sądem.

Peter Tobin to jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w Wielkiej Brytanii. W latach 1991-2006 zgwałcił i zamordował trzy młode dziewczęta: Dinah McNicol, Vicky Hamilton i Angelikę Kluk. Już wcześniej był notowany za akty przemocy i gwałt na dwóch 14-letnich dziewczynkach, które cudem przeżyły, choć pozostawił je na pewną śmierć.

Podwójny morderca John Sweeney brutalnie zamordował dwie swoje partnerki, a ich ciała poćwiartował i wyrzucił do kanałów. Otrzymał za to dwa wyroki dożywocia i na pewno umrze w więzieniu. Śledczy prowadzący tę makabryczną sprawę opowiada, jak Sweeney rzekomo ukrył wskazówki dotyczące zabójstw w swoich abstrakcyjnych obrazach, oraz o tym, że przypuszczalnie odpowiada za zniknięcie jeszcze pięciu innych kobiet.