ZODIAK: POLOWANIE NA SERYJNEGO MORDERCĘ

Więcej
< Artykuły

Rozpoczyna się polowanie na Zodiaka...

Nowy program od wtorku, 27 marca o 22:00

To jeden z najbardziej skomplikowanych szyfrów w historii. Złamanie go eksperci porównują z odczytaniem kamienia z Rosetty i rozpracowaniem Enigmy. Jego autor do dziś pozostaje nieznany. Był najpotworniejszym seryjnym mordercą w Ameryce, który jako „Zodiak” pod koniec lat 60. terroryzował San Francisco. Zabił co najmniej pięcioro mężczyzn i kobiet, a śledczym zostawiał dziwaczne wskazówki.

Choć sprawą zajmowali się najlepsi ówcześni specjaliści, udało się rozgryźć tylko jedną czwartą z tych zaszyfrowanych wiadomości. Teraz zespołem łamiącym kod oraz śledczymi z FBI (byłymi i obecnymi) pokieruje Sal LaBarbera – najlepszy detektyw w historii wydziału zabójstw w Los Angeles (ponad 6000 rozwiązanych spraw). Przełom ma umożliwić nowa technika dochodzeniowa zwana „podwójną helisą”. Kevin Knight, specjalista od szyfrów z Uniwersytetu Kalifornijskiego, zastosuje nowatorskie podejście, które można by opisać jako „rozgryź człowieka, a rozgryziesz kod”. Wszelkie nowe elementy odkryte przez Sala i jego partnera Kena Mainsa będą przekazywane ​Kevinowi, który opracował autorski program deszyfrujący o nazwie Carmel. Bazując na szczegółowych informacjach o Zodiaku – jego przemieszczaniu się, zachowaniach i taktyce – będzie on szukał nowych wzorców w zaszyfrowanych wiadomościach – które następnie trafią z powrotem do Sala i Kena w terenie.

Analiza śladów DNA, nowe informacje o zachowaniach i przeszłości Zodiaka, techniki rozpoznawania twarzy oraz zawodowe doświadczenie Sala, Kena i zespołu deszyfrującego dają nadzieję na to, że w końcu uda się ustalić tożsamość najbardziej tajemniczego zabójcy w dziejach USA.